Oferta

Oferta

skierowana do odbiorców prywatnych oraz firm.

Znajdziecie tu Państwo propozycje malowideł ścienny w formie uproszczonej lub malowanych realistycznie- od prostych motywów monochromatycznych poprzez wszelkiego rodzaju wymyślne murale ozdobne na ścianach, sufitach, podłogach wyczarowane nie tylko w salonach, sypialniach i alkowach lecz również w korytarzach restauracji, łazienkach apartamentów, kuchniach, sekretariatach, gabinetach, placówkach użytku publicznego oraz sklepach.

Ponieważ wszystkie prace wykonywane są odręcznie, bez użycia szablonów, tematykę oraz technikę wykonania ogranicza jedynie nasza wyobraźnia dzięki czemu każda praca jest niepowtarzalna i unikalna.

Rodzaje malarstwa oraz techniki malarskie najczęściej przewijające się w ofercie:

 

Malarstwo ścienne dekoracyjne i monumentalne- muraliki i murale

W zależności od przeznaczenia i skali wielkości malowidła ścienne różnią się funkcją jaką pełnią w naszym życiu.

 • Malarstwo monumentalne – jest to malarstwo ścienne związane z architekturą, mające na celu podkreślenie jej cech, uwypuklenie formy i stylu, co możliwie jest jedynie przy największej harmonii między malarstwem a architekturą.
 • Malarstwo dekoracyjne- zwane artystycznym malowaniem wnętrz, jest kolejna funkcją jaką może pełnić malowidło ścienne. Jego zadaniem jest raczej upiększanie architektury, powinno również harmonizować ze stylem.
 • Mural − Pojęcie często mylone z klasyczną techniką- freskiem, który jest jedynie jedną z techik, jaką wykonywane są malowidła ścienne. Mural jest to rodzaj malatury zdefiniowanej zasadniczo jako wielkoformatowa grafika na ścianach budynków. Nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza w skrócie dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, najczęściej monumentalnego. Mural mógłby podkreślać formę i styl architektury, ale nie takie jest jego główne założenie, często spotyka się sytuację wręcz odwrotną, co nie przeszkadza w nazywaniu murala muralem :) 
 • Muralik - dziecko murala ;) zazwyczaj mniejszy ciut od rodzica. Ostatnio spotykany coraz częściej we wnętrzach naszych domostw oraz w lokalach użytkowych. Głowną rolą muralika jest wykreowanie własnego klimatu w danym wnętrzu, jednak coraz częściej równie beztrosko, występuję jako idealny dodatek do wnętrza.
 

Malarstwo iluzoryczne - 3D 

Malarstwo iluzoryczne (tzw. 3D) (złudzenia optyczne, anamorfozy, streetart 3D)

trompe l'oeil

 

To sztuka zdobienia ścian, której magia polega na przemianie płaskich powierzchni w niemal trójwymiarowe przestrzenie stwarzając złudzenie wyimaginowanych światów. Efekty optyczne uzyskane dzięki artystycznemu malarstwu iluzorycznemu pozwalają na "powiększenie" pomieszczenia. Takim wyrafinowanym fałszerstwem często zajmowali się sławni malarze np. Giotto, Rafael czy Veronese.

Większą część przykładów tego typu malarstwa spotkać można w obiektach zabytkowych, pałacach, muzeach, restauracjach, luksusowych sklepach i hotelach. Lecz coraz częściej trompe l'oeil zaczyna gościć w prywatnych domach, ciesząc się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które zamiast klasycznej monotonii koloru chcą mieć na ścianach coś wyjątkowego, coś wykonanego specjalnie dla nich ...

trompe l'oeil - co oznacza "oszukać oko

Ten rodzaj malarstwa wielkoformatowego znalazł również zastosowanie w tzw. "street art 3D" malowanym zazwyczaj na ulicach oraz innej maści podłożach.

 

 Obrazy Anamorficzne

Malunki dające złudzenie 3D oglądane z odpowiedniego kąta.

Przykłady:

 

 


Malowidła UV - 2D/3D

Malowidła bazujące na farbach luminescencyjnych, fluorescencyjnych oraz świetle Black light ( UV )

Świetne rozwiązanie znajdujące zastosowanie nie tylko w dyskotekach, pubach i domach strachów czy oceanariach ale także coraz częściej w prywatnych mieszkaniach.

 

Dual-1 t
Technika popularnie zwana "Dual" - czyli obraz widziany inaczej w różnych zakresach światła (dwa w jednym)

Malowidła wykonane dwoma rodzajami farb- zwykłe akrylowe + fluorescencyjne. Obie farby są widoczne przy świetle dziennym, lecz po zgaśnięciu światła białego i włączeniu lampy UV jawi się nam zupełnie inny, wręcz magiczny świat. W miejscach potraktowanych fluorkami wyłaniają się niecodzienne barwy tęczy.

Technika ta zdaje egzamin nie tylko w ' artystycznym  malowaniu wnętrz mieszkalnych (obrazy zjawiskowych galaktyk). Przede wszystkim świetnie sprawdza się w przypadku artystycznego malowania wnetrz użytkowych jak kluby, puby, dyskoteki, sale zabaw dla dzieci itd.


Przykłady obrazów w galerii.

 

 
Dual-2t
Invisible Paint, obraz w obrazie- grafiki ścienne widziane tylko w świetle UV

Technika bardzo podobna do "Dual'a", ale różniąca się zasadniczo. Zastosowane tutaj farby są przeżroczyste tzn. że to co nimi malujemy będzie widoczne jedynie w świetle UV, dzięki czemu nawet na (z pozoru) czystej ścianie da się wyczarować malowidło po włączeniu ultrafioletu. Przykładem zastosowania takich farb jest napis "Bajlandia 3D" na fotografii obok, który pojawia się i znika w rytmie migajacej lampy.


Przykłady obrazów w galerii.

 

 
chromadepth 3d queen of snow
ChromaDepth 3D (farby fluorescencyjne, światło UV + okulary chromadepth 3d)

Jedna z nowszych technologii w dziedzinie prezentacji malowanych obrazów 3D - Chroma Depth ® 3D. Obrazy emitujące światło, lub odbijające promienie z lampy ultrafioletowej (Black Light) oglądane przez okulary polaryzacyjne dla zwiększenia złudzenia głębi 3D.

 Przykłady malowideł 3D pod światło UV | Artykuł na temat ChromaDepth 3D 

 


 

Luminescencyjne światy - grafiki malowane na ścianach farbami luminescencyjnymi.

Obrazy malowane specjalnymi farbami, oddajacymi w ciemności skumulowane światło dzienne, lub białe sztuczne.

Chcesz zasypiać patrząc na drogę mleczną czy inną galaktykę- nie ma problemu możemy usłać gwiazdami sufit w Twojej sypialni lub pokoju, a także w hotelu, motelu, pałacu, zamku, planetarium i wielu innych miejscach.

 

Malowanie przestrzenne "4D :)

4D- Malowanie przestrzenne ... a właściwie to pomalowana rzeźba wykonana w piance montażowej, styropianie, styrodurze lub innym materiale.

Bajkowe drzewo  (3D + malowanie) 
monster hide 3d-1

drzewko 3d- wykonane przy pomocy pianki montażowejCoś sferycznego 3d

  

drzewko 3d- wykonane przy pomocy pianki montażowejPień 3d

  

drzewko 3d- wykonane przy pomocy pianki montażowejMalowanie 3d

  

drzewko 3d- wykonane przy pomocy pianki montażowejDrzewko 3d

 
Malowanie sufitu w grocie solnej wykonanego z pianki montażowej

Gravitan / Janki - sufit w gorcie solnej malowanie pianki montażowejPodkreślenie zagłębień

  

Gravitan / Janki - sufit w gorcie solnej malowanie pianki montażowej- technika: aerograf / akrylrzut kilku różnych barw

  

Gravitan / Janki - sufit w gorcie solnej malowanie pianki montażowej- technika: aerograf / akrylcoraz ciemniej

  

Gravitan / Janki - sufit w gorcie solnej malowanie pianki montażowej- technika: aerograf / akryl
i finiito sufitu 3D

 

 

 

Muraliki "na wynos"

Wiekszość z wcześniej wymienionych malowideł może być wykonana na płótnie a nastę przyklejona do ścian.

Dzieki temu istnieje możliwość namalowania obrazu lub całościowego projektu, po czym dostarczenie pod wskazany adres i wkomponowanie w pomieszczenie. Pozwala to zaoszczędzić nie tylko na kosztach ...     

montaz-obrazu-na-scianie-01m

montaz-obrazu-na-scianie-02m

montaz wyklejanych-muralikow montaz wyklejanych-muralikow

  

 

Aby dowiedzieć się więcej na temat korzyści płynących z takiego rozwiązania zapraszam do artykułu Wyklejane murale

 

 

 
 

Jak zamawiać malowidła...

1. Określamy tematykę i charakter malowidła. Więc najczęściej współpracę zaczynamy od przesłania (na e-mail) kilku informacji dotyczących ścian czy pomieszcze(ń)nia (mile widziane zdjęcia) wraz z opisem/zarysem koncepcji ewentualnie sugestią obrazu..

Informacje przydatne do wstępnej wyceny (przekazane drogą mailową lub telefoniczną):

 •  czy malowidło ma być wewnątrz, czy na zewnątrz budynku,
 •  lokalizacja-miejscowość,
 •  planowany termin rozpoczęcia realizacji,
 •  rodzaj (np. GK) i stan powierzchni ścian, na których powstanie malowidło (porowatość, dodatkowe gruntowanie itp.)
 •  ilości m² ścian,
 • wybrana technika / technologia malowania  (np. Dual, Chromadepth 3D, "Picture in Picture", amamorfoza itp. liczone sa drożej niż standardowe malunki)

 

2. W możliwie krótkim czasie otrzymacie Państwo, na podstawie wstępnych informacji, orientacyjną wycenę.
3. Następne etapy uzaleznione są już od planowanego terminu oraz innych ustaleń związanych z kierunkiem rozwoju danego projektu, czyli:

 

 • w zależności od potrzeb przygotowuję wstępne szkice graficzne ewentualnie przy wiekszych zleceniach wizualizację.
 • po czym Klient wybiera ostateczny projekt wprowadza ewentualnie własne sugestie i ... przystępujemy do dzieła.

 

Projekty / wizualizację wliczamy w cenę malowidła tylko wtedy, gdy jesteście Państwo zdecydowani na naszą usługę, a taka sytuacja następuje w przypadku wpłaty zadatku, przeważnie jest to (przy większych zleceniach) 1/3 lub 1/2 (przy mniejszych) planowanego szacunkowego wynagrodzenia za konkretny projekt.

Pytania o ewentualną wycenę, lub sposób "zabukowania" terminu kierować można pod bezpośredni numer tel. 514 492 119, lub e-mail.

 

Wycena Malowideł

Kiedy znamy tematykę / przeznaczenie malunku, właściwości podłoża, planowane rozmiary powierzchni do malowania możemy przystąpić do wstępnej wyceny projektu.
Pytanie o cenę jest w przeważającej liczbie przypadków pytaniem kluczowym, zaś wpływ na ostateczny wynik ma wiele czynników. Prosciej rzecz ujmując- podstawowym kryterium wyceny są: metraż, ilość szczegółów, technika zaś ostateczna wycena dokonywana jest po:

 • zapoznaniu się z powierzchnią przeznaczoną do malowania,
 • przedstawieniu wstępnych propozycji tematycznych,
 • szczegółowym omówieniu techniki malowania,
 • oszacowaniu ilości materiałów przeznaczonych do pracy.

 

Prace dodatkowe:

Gruntowanie ścian w pomieszczeniach o skrajnych dla farb warunkach docelowych (wilgoć, temeratura) - cena do uzgodnienia

Dodatkowe zabezpieczenie malatury (pokrycie malunku przeźroczystym werniksem / lakierem zabezpieczającym) - cena do uzgodnienia
W przypadku malunków powyżej 3m wysokości ściany, lub przy zastosowaniu technik niestandardowych typu "Dual", "Chromadepth 3D" itp. + 50%. 

Za farby nie doliczamy dodatkowych opłat!                    

Zlecenia poza Trójmiastem, oraz powyzej 10m2 wiążą się z zabukowaniem terminu oraz zakupem materiałów, a co za tym idzie z wpłatą zadatku, przeważnie jest to (przy większych zleceniach) 1/3 lub 1/2 (przy mniejszych) planowanego szacunkowego wynagrodzenia ustalonej kwoty realizacji projektu. Następnie możemy przystąpić do kolejnego etapu, którym jest rozpoczęcie prac nad szkicem, zakup materiałow etc. Wizualizacje wstępne wykonuję tylko wtedy, gdy jesteście Państwo zdecydowani na moją usługę.

Teren Działania +

Obszar świadczenia usług ' artystycznego malowania ścian nie ogranicza sie jedynie do rodzimej Gdyni i Trójmiasta. Prace wykonywane są na terenie całej Polski oraz poza nią.

Praca poza granicami trójmiasta, skąd pochodzę i gdzie mieszkam, wiążę się z dodatkowymi ustaleniami:

 • kwestia zakwaterowania i noclegów leży w gestii zleceniodawcy.

 • koszty dojazdu powyżej 30 km liczone są 50 gr/km (koszt liczony jest w obie strony)

 • Wszelkie wstępne konsultacje, dojazd do miejsca pracy poniżej 30km, czas przeznaczony na zakup materiałów traktuję jako koszty własne. Również chwile, które w trakcie pracy poświęcam na przemyślenie projektu, czy też dopracowanie malowidła do standardów jakie zadowolą zleceniodawcę i mnie są wolne od dodatkowych obciążeń finansowych.
  Zdarzają się jednak sytuacje, gdy po dotarciu przez ze mnie na miejsce docelowe nie mogę, z tak zwanych "przyczyn obiektywnych" :), przystąpić do pracy. Jeśli w ostatniej chwili zmianie ulega koncepcja malowidła (i całość misternie ułożonego planu bierze w łeb, lub uniemożliwione jest prowadzenie prac - np. z braku dostępu do powierzchni roboczej, bo hydraulicy zajęli się właśnie sprawdzaniem napięcią w skrzynce elektrycznej, a ktoś zastawił mi ścianę rurami do klimatyzacji.

W takich sytuacjach, gdy warunki diametralnie odbiegają od wcześniej ustalonych zmuszony jestem liczyć stracony czas. Ten czas rozliczany będzie w stawkach godzinowych obliczonych szacunkowo na podstawie ogólnej sumy należności za zlecenie.

Terminy i rezerwacja:

Termin uważam za zabukowany jedynie w przypadku wpłaty zadatku, przeważnie jest to (przy większych zleceniach) 1/3 lub 1/2 (przy mniejszych) planowanego szacunkowego wynagrodzenia za konkretny projekt.

 

Podłoże i Farby

Podłoże

pod malowidło ścienne powinno być w miarę możliwości gładkie, suche, wolne od spękań i pleśni, zagruntowne (co najmniej 2x) dobrej jakosci gruntem / podkładową matową farbą,,a następnie pomalowane (bez prześwitów) matową farbą, najlepiej białą akrylowa / lateksową (idealnie, kiedy jest kładziona metodą natryskową)... chyba, że z założenia malować będziemy na czymś zupełnie innym.
W kazdym bądź razie farby, którymi maluję w wiekszości przypadków wykazują się znacznie większą trwałością niż farba służąca za podkładową. W pewnych okolicznościach jednak należy zastosować podkład równie trwały jak te farby- wtedy gruntuję ściany osobiscie wykorzystujac do tego celu specjalne gessa. Ma to zastosowanie wtedy, gdy chcemy by malowidło starzało sie dłużej niz pozostałe sciany.

Farby

  Dla uzyskania niepowtarzalnych efektów mieszam rózne techniki malowania od gąbki począwszy przez pędzlowanie po malowanie aerografem.

Do malowania używam najlepszych farb akrylowych, dzięki którym barwy są intensywne i nie blakną przez wiele długich lat. Są to wysokiej klasy wodne farby o wszechstronnym zastosowaniu. Składają się z pigmentów związanych żywicą syntetyczną. Po wyschnięciu tworzą powłokę odporną na działanie światła i wody (w przypadku zabrudzeń można ścianę z malunkiem umyć gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.). Co ważne - Farby te są farbami bepiecznymi dla ludzkiego zdrowia (dla alergików), mogą być stosowane w szpitalach, żłobkach i przedszkolach. Posiadają obowiązującą kartę bezpieczeństwa produktu, zgodnie z wymaganiami zawartymi w rozporządzeniu 91/155/EEC -

Products bearing the AP seal of the Art & Creative Materials Institute, Inc. (ACMI) are certified non-toxic. A product can be certified non-toxic only if it contains no materials in sufficient quantities to be toxic or injurious to humans, or to cause acute or chronic health problems.   

  certyfikat ACMI
  The Art & Creative Materials Institute, Inc. (ACMI)

 

Zabezpieczenie murali

Farby wykorzystywane przeze mnie najczęściej nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, po wyschnięciu tworzą elastyczną, odporną na wodę powłokę. Można je w razie konieczności przemywać gąbką zwilżoną wodą z dodatkiem detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Niemniej jednak w pewnych sytuacjach, dodatkowo, możemy się pokusić o potraktowanie malatury warstwą bezbarwnego werniksu, lub lakieru. Wzmocni to odporność nie tylko mechaniczną w miejscach narażonych na ścieranie (podłogi), lub beztroskę np. małych ludzików :), ale także zabezpieczy przed oddziaływaniem wilgoci w pomieszczeniach takich jak łazienki czy baseny.

 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi.

1. Jak wyceniana jest usługa?

Odpowiedź: Cena wykonania usługi zależna jest od wielu czynników przez co może być zróżnicowana. Pod uwagę brany jest stopień pracochłonności ustalonego motywu (ilość szczegółów wiążąca się z nakładem pracy). Wpływ na cenę ma również ilość powierzchni do zamalowania, im większe realizacje tym cena jednostkowa za metr kwadratowy jest niższa- lecz głównym czynnikiem jest oczywiście ilość szczegółów do namalowania. W przypadku malowania ścian, których wysokość przekracza 3 metry lub prac przy malowaniu sufitu do ceny jednostkowej za metr kwadratowy doliczam od 25% do 50% ustalonej ceny jednostkowej dla konkretnego projektu.

2. Ile kosztuje takie malowidło?

Odpowiedź: Cena wykonania malunku ściennego uzgadniana jest zawsze indywidualnie. Ustalając cenę uwzględnia się wielkość malunku oraz stopień pracochłonności wybranego motywu. Cena za wymalowanie jednego metra kwadratowego to koszt rzędu od 250 do 1000zł przy bardziej złożonych motywach. Za dodatkowe usługi jak pokrycie pomalowanej powierzchni bezbarwnym lakierem pobierana jest dodatkowa opłata (do uzgodnienia).

3. Czy możliwa jest negocjacja ceny?

Odpowiedź: Istnieje możliwość negocjacji ceny za jednostkowy metr kwadratowy ale raczej przy dużych realizacjach.

4. Czy cena zawiera wstępny projekt?

Odpowiedź: Gdy decydują się Państwo na moją usługę sporządzam bezpłatnie wstępne szkice (poglądowe wizualizacje). W przypadku większych projektów najczęściej jednak to dopiero na miejscu sciany precyzyjnie "określają" co i gdzie ma sie znaleźć.

5. Czy możliwe jest wykonanie malowidła ściennego poza terenem Trójmiasta?

Odpowiedź: Oczywiście, że istnieje możliwość wykonania malowidła ściennego poza Trójmiastem. Wiąże się to z dodatkowymi opłatami za dojazd oraz zakwaterowaniem na czas realizacji.
- dojazd – za dojazd do klienta pobierana jest opłata w wysokości według ilości spalonego paliwa.
- kwestia noclegu – zakwaterowanie na czas realizacji projektu leży po stronie zleceniodawcy
- przedpłata (zabukowanie terminu) – wysokość zaliczki z reguły oscyluje w okolicach 1/3 wstępnie ustalonej kwoty końcowej całości zlecenia.

6. Jak przygotować ściany pod malowidło?

Odpowiedź: Ścianę można przygotować malując ją na dowolny kolor, najlepiej gdy są to kolory jasne. Powerzchnia pod malowidło ścienne powinna być w miarę możliwości gładka, sucha, wolne od spękań i pleśni, zagruntowna (co najmniej 2x) dobrej jakosci gruntem / podkładową matową farbą, a następnie pomalowana (bez prześwitów) matową farbą, najlepiej białą akrylowa / lateksową (idealnie, kiedy jest kładziona metodą natryskową)... chyba, że z założenia malować będziemy na czymś zupełnie innym.
W pewnych okolicznościach jednak należy zastosować podkład równie trwały jak farby, którymi maluję docelowo- wtedy osobiscie gruntuję ściany wykorzystujac do tego celu specjalne gessa. Ma to zastosowanie w przypadkach, gdy chcemy by malowidło starzało sie dłużej niz pozostałe sciany.
 

7. Czy w koszt realizacji wliczone są farby?

Odpowiedź: Koszt realizacji zazwyczaj uwzględnia koszt farb. Do malowania używane są farby dobrej jakości, głównie farby bezzapachowe, ekologiczne posiadające atest PZH. Bywa jednak, że przy wiekszym zleceniu, przy którym stosujemy specyficzne farby (jak np. przy malowaniu dużych powierzchni Chromadepth) za farby płaci zleceniodawca.

8. Jakie farby używane są do malowania?

Odpowiedź:

Do malowania używam najlepszych farb akrylowych, dzięki którym barwy są intensywne i nie blakną przez wiele długich lat. Są to wysokiej klasy wodne farby o wszechstronnym zastosowaniu. Składają się z pigmentów związanych żywicą syntetyczną. Po wyschnięciu tworzą powłokę odporną na działanie światła i wody (w przypadku zabrudzeń można ścianę z malunkiem umyć gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń.). Co ważne - Farby te są farbami bepiecznymi dla ludzkiego zdrowia (dla alergików), mogą być stosowane w szpitalach, żłobkach i przedszkolach.

Dodatkowo istnieje możliwość pokrycia malunku przeźroczystym lakierem zabezpieczającym.

9. Na jaki czas przed realizacją należy zarezerwować termin?

Odpowiedź: Każdy termin rezerwacji uzgadniany jest indywidualnie. O zmianach terminu należy jak najwcześniej powiadomić. Aktualnie zarezerwowane terminy znajdziecie państwo w Terminarzu.

 

O

O ludziach- czyli rzut oka nie tylko na scianę

... bo cała sztuka w tym, by szerokim łukiem obejść zalewającą nas zewsząd "bylejakość" - by stwarzać rzeczy, które cieszyć mogą nie tylko oko ale i ducha"

 

muraliki.pl to fragment Maniek Manufactory, pozostałości po  grupie "DaBu założonej w roku 2003, w skład której wchodziły małe firmy oraz osoby parające się w głównej mierze wszelakimi odmianami rzemiosła o zabarwieniu art.

Dzisiaj, dzięki współpracy z ludźmi, dla których stwarzanie - tak przez małe jak i duże "S"- jest nie tylko treścią życia, lecz w wielu przypadkach po prostu powietrzem, MM podejmować się może wykonania nie tylko malowideł na pojedyńcczych ściankach, lecz również tak nietypowych zleceń jak np. ogarniecie (od projektu po wykonanie) Bajlandii 3D w Poznaniu lub Łebie.

Maniek a.k.a. Mariusz Sadkowski - to ja :) - "hybryda" kilku światów, z umiłowaniem niosąca na karku ponad dwudziestoletni bagaż doświadczeń z wymiarów 2D, 3D, 4D :), co pozwala na realizacje przeróźnych marzeń plastyczno-przestrzennych.

Oprócz malunków na ścianach mam także dla Państwa w ofercie

 • malowanie obrazów:
 • malowanie reprodukcji zwanych kopiami,
 • malowanie obrazów na płótnie, dechach - pejzaże, portrety, abstrakcję, scenki rodzajowe, obrazy do dekoracji firm, restauracji, hoteli etc,
... więcej na ten temat możecie Państwo się dowiedzieć na mojej głównej stronie : www.masad.pl
maniekmaniek
 
comments
 

ostatnio zmalowane

GO_TO_TOP Strona polecana przez:

ekspozycje sztukiPolskie Strony Artystyczne - witryny artystw Laboratorim Aerografii Art Space 2000.com!

Katalog Sztuki PolskiejSEO Katalog OdludekKatalog seo Statystyki, katalog stron www, dobre i ciekawe strony internetowe Katalog stronKatalog stronKatalog Ciekawych Stron - Zapraszamy!Artystyczne malowanie cian, Aerografia

Aerograf Top 100